септември 16, 2024

Манчестер сити и Тотенхем одиграа 3:3 во 14.коло, во Премиер лигата. Тотенхем ја прекина серијата од три порази, а Сити трет натпревар по ред одигра нерешено. Актуелните шампиони сега се трети на табелата со 30 поени, Тотенхем е на петтото место со 27 бода.

Сон беше во центарот на вниманието на стартот од натпреварот. Веќе во шестата минута Кореецот погоди на додавање на Кулушевски, за водство на Тотенхем, а три минути подцна си постигна автогол.

Сито можеше да направи пресврт во 13. минута, но Холанд шутираше покрај стативата.

Во 30. минута повторно шанса имаше Доку, кој ја погоди гредата. Една минута подоцна Алварез одлично го пронајде Фоден, а англискиот репрезентативец беше непогрешлив.

Избраниците на Пеп Гвардиола не застанаа тука, во 35. минута Алварез имаше добра прилика, но неговиот удар го одбрани Викарио. Бернардо Силва можеше да постигне два гола за „граѓаните“ на стартот од вториот дел, но италијанскиот голман повторно беше одличен.

Откако Сити не ги искористи своите шанси, Тотенхем одговори со гол во мрежата на Едерсон. По додавањето на Сон погоди Ло Селсо во 69.минута.

Сепак, во 81. минута Сити повторно имаше предност. Халанд не успеа да постигне гол, но му асистиаше на Грилиш, кој лесно го совлада Викарио од седум метри.

Но, тоа не беше крајот на возбудувањата на „Итихад“, во 90. минута Џонсон испрати идеален центаршут, а Кулушевски упати уште поубав удар со глава во мрежата.

Финишот на мечот го обележа судијата Сјмон Купер, не пушти предност во ситуација кога Халанд ја додаде топката Алварез, кој иташе сам кон голот на Викарио.

The post (Видео) Кулушевски на „Етихад“ го шокираше Манчестер сити appeared first on info.mk.