септември 22, 2024

Фудбалерите на Џенова и Јувентус одиграа нерешено 1:1 (0:1) во првиот натпревар од 16.коло во Серија А.

Јувентус загуби чекор во трката со Интер за лидерската позиција, а ова беше четврто реми сезонава за двата тима.

Федерико Киеза ја пропушти првата можност за Јувентус во 22. минута, грешката ја исправи пет минути подцна кога постигна гол од пенал.

Goal: Federico Chiesa | Genoa 0-1 Juventus #GenoaJuvepic.twitter.com/59u4XweI5f

— FootColic (@FootColic) December 15, 2023

До крајот на првиот дел Џенова имаше шанса преку Јохан Васкез во 35. минута. Она што не му успеа на васкез, му успеа на Алберт Гудмундсон, тој по одлична акција во 48. минута ја затресе мрежата на Шчесни.

Albert Gudmundsson Goal.

Genoa 1-1 Juventus.#GenoaJuventus
pic.twitter.com/kqKaexkm52

— Serie A Xtra (@SerieAXtra) December 15, 2023

Јувентус се обиде да дојде до победата, добра шанса имаше Бремер во 89. минута, но на место беше и голманот Мартинез.

Во следното коло Џенова на 22 декември гостува кај Сасуоло, а ден подоцна Јувентус ќе гостува кај Фросиноне.

The post (Видео) Џенова го запре Јувентус appeared first on info.mk.