октомври 5, 2024

Фудбалерите на Селта Виго и Рајо Ваљекано запишаа гостински победи над Лас Палмас, односно Ваљадолид, во деветтото коло на шпанската Примера.

Лас Палмас не успеа да ја победи Селат и покрај тоа што повеќе од 30 минути имаше двајца играчи повеќе на теренот.

Гостите од 57. минута играа со двајца помалку, бидејќи беше исклучен капитенот Јаго Аспас, а три минути пред тоа во соблекувалната замина и Илаиш Мориба.

Сепак, Селта успеа да се одбрани и да слави со голот на Борха Иглесијас постигнат во 28. минута.

Во исто време се одигра и натпреварот помеѓу Ваљадолид и Рајо Ваљекано, а гостите победија со 2:1.

Сите три гола беа постигнати во вториот дел. Домашните поведоа во 51. минута со голот на Селим Амала, а потоа гостите направија пресврт. Во 57.минута израмни Хорхе де Фрутос, а на 10 минути пред крајот истиот играч со вториот гол му го донесе триумфот на Рајо.

The post Селта со двајца помалку го победи Лас Палмас, Рајо триумфираше над Ваљадолид appeared first on info.mk.