октомври 23, 2024

Анфиса Резцова, првата жена во историјата на Олимписките игри која освои злато во два спорта, почина во петокот на 58-годишна возраст.

Анфиса Резцова беше позната по нејзините изведби во крос-кантри и биатлон.

АКРОБАЦИИ СО ЗБОРОВИ | Бесими: Се бара одржливо решение за корекција на функционерските плати
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНА ОЛИМПИСКА ШАМПИОНКА – Ја промени историјата на овој спорт, а нејзините настапи ќе останат запаметени засекогаш
Четири предности од утринските интимни односи – ве зошто е добро да имате наутро: Тоа ќе влијае на вашето, но и на здравјето на вашиот партнер!
ГЕРМАНЦИТЕ ГИ МАМАТ КУПУВАЧИТЕ ПО МАРКЕТИТЕ: Незабележливо ја намалуваат тежината на производот, а цените остануваат исти
ОВА Е НАЈГОЛЕМОТО ПРЕДВИДУВАЊЕ НА НИКОЛА ТЕСЛА ОД КОЕ ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ – Тоа веќе се случува, а тој бил сто отсто сигурен во истото
ПРВАТА СНИМКА ОД МАЈКАТА И ЌЕРКАТА ОСЛОБОДЕНИ ОД ХАМАС – ПО ДВЕ НЕДЕЛИ, КОНЕЧНО НА СЛОБОДА
Петровска за Делчевските ниви: Нема зошто да се извинувам, борбата против мафијата и тефтерчињата од минатото е најтешка
Фатмир Бесими: “Испраќаме јасни сигнали за справување со инфлацијата која се намали од 19,8 проценти на 6,6 отсто“
ТОА ПОВЕЌЕ НЕ Е УКРАИНА! – Виталиј Кличко даде шокантен одговор на прашање од новинарите

Таа е двократна олимписка шампионка во биатлон (Албертвил 1992, Лилехамер 1994) и има еден бронзен медал во штафетата во биатлон, кој го освои во 1992 година.

Го освои златниот медал во крос-кантри во 1988 година, додека среброто го освои во поединечна дисциплина.

Добитник е на наградата „Почесен спортист на СССР“ .

Покрај петте олимписки медали, Анфиса Резцова освои и три злата на Светските првенства, како и три бронзи, а во успешната кариера има еден трофеј од Светскиот куп во крос-кантри и седум титули на СП во биатлон.