февруари 26, 2024

Руска субверзивно-извидувачка група фатила офицер на украинската гранична служба во регионот на Чернихив, пишува порталот „Рускаја Весна“.

СТРАШНА СЦЕНА НА ФРОНТ КАЈ АВДИЈИВКА: Излегоа од ров и креваа РАЦЕ да се предадат, но непријателот немаше милост

Украинските канали на Телеграм објавија видео на кое наводно се гледа егзекуција на припадниците на вооружените сили на Украина кои претходно кренале раце и им се предале на руските сили. …

Според информациите на порталот, диверзантска група влегла на позициите и елиминирала украински војници и офицери на Државната гранична служба.

Ваквите акции на северот на Украина предизвикаа вистинска паника кај жителите на Украина.

Украинските медиуми наведуваат дека причина за инцидентот е невниманието на војниците на позицијата и немањето контрола од командата. Тие го истакнаа и сериозното искуство на руската армија во спроведувањето на ваквите операции.

Претходно беше соопштено дека припадниците на руските вооружени сили за една недела заробиле 14 украински војници во регионот Керсон. Не беше прецизирано на која единица припаѓаат заробените војници.

Следете не, не има насекаде

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK
mk_MK