февруари 26, 2024

Украинските канали на Телеграм објавија видео на кое наводно се гледа егзекуција на припадниците на вооружените сили на Украина кои претходно кренале раце и им се предале на руските сили.

Вознемирувачкото видео, снимено со извидувачки дрон, прикажува двајца војници кои наизменично излегуваат од ров со рацете зад главата со јасна намера да се предадат, за неколку секунди подоцна да биде отворен оган врз нив.

Убил четворица со нож, меѓу кои две деца! Хорор во Њујорк

Четири лица, меѓу кои две деца, се убиени, а три други се ранети во напад со нож во Квинс, Њујорк, јавуваат светските медиуми.Полицијата утринава добила повик, а кога пристигнала во домот на една од жртвите бил во пламен. …

Застрашувачката сцена, наводно, била снимена во близина на селото Степова, северно од Авдијивка, каде во моментов се водат најжестоките борби на целиот фронт.

Украинскиот воен блогер DeepState наведува дека сè се случило во близина на Степите кога руските сили ги нападнале позициите на 45-от баталјон.

Непријателот навлезе во позицијата на 45-от баталјон. За време на акцијата за чистење наидоа на копана каде што седеа нашите момчиња. Тие биле принудени да се предадат поради недостиг на муниција. Штом излегол другиот борец, тие ги убиле и двајцата – вели блогерот, а пренесува украинска Правда.

Засега не се знае кога е направена снимката.

Вооружените сили на Украина ја потврдија автентичноста на видеото.

Еден од портпаролите на армијата, Александар Штупун, потсети дека воените злосторства немаат застареност и нагласи дека сите докази ќе бидат проследени до соодветните меѓународни институции.

pic.twitter.com/O3QSseGovv

— Pluton (@Pluton45873221) December 3, 2023

– Ја повикуваме меѓународната заедница да ги осуди постапките на Русија и да го изведе пред лицето на правдата военото раководство на земјата агресор – се наведува во соопштението на Комитетот на Стратком на вооружените сили на Украина.

Канцеларијата на јавниот обвинител на Украина започна истрага за егзекуцијата на двајца војници кај Степов во областа Покровски.

– Убиството на воени заробеници е грубо кршење на Женевските конвенции и е класифицирано како тешко меѓународно кривично дело – се наведува во соопштението.

Украинските медиуми јавуваат дека егзекуцијата се случила во близина на една од набљудувачките пунктови во селото Степова.

Следете не, не има насекаде

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK
mk_MK