септември 24, 2024

Foto/ EPA

Фудбалерите на Интер и Верона, во терминот од 18 часот, ги совладаа своите противници Лече и Каљари со 2:0.

Интер до триумфот стигнаа благодарение на головите на Јан Бишек во 43. минута и Николо Барела во 78. минута.

Брилијантна беше акцијата на Интер кај вториот гол кога Марко Арнаутовиќ со еден потег ја измами целата одбрана на гостите, па на Барела не му беше тешко да ја запечати победата на домашните.

Во 83. минута Лече остана со десетмина на теренот, бидејќи Ламек Банда доби црвен картон.

Интер го држи првото место на табелата со 44 бодови, додека Лече беше првпат поразен по пет одиграни натпревари и моментално е 12-ти со 20 бодови.

Il primo gol di Yann Bisseck a San Siro pic.twitter.com/Xtlts230Sn

— Alessandro (@90ordnasselA) December 23, 2023

Nicolò Barella GOAL! World-class assist from Marko Arnautović!! pic.twitter.com/MQlSS3sdT3

— Inter Xtra (@Inter_Xtra) December 23, 2023

Во истиот период Верона го совлада Каљари со 2:0. Водечкиот гол го постигна Сирил Нгонге во 53. минута.

Една минута пред голот тимот од Сардинија остана без Антоан Макумбу, кој заработи втор жолт картон. Победата на Верона ја потврди Милан Ѓуриќ во 90. минута.

The post (Видео) Интер лесно со Лече, победа запиша и Верона appeared first on info.mk.