септември 25, 2024

Кошаркарите на Њујорк го совладаа Милвоки (129:122) и со тоа се реваншираа за поразот од пред неколку дена.

Никс беа подобри од Бакс во првиот меч од божиќната програма, и ја прекинаа серијата од седум победи во која се наоѓаа Бакс. Интересно ова е прва победа на Њујорк над Милвоки по речиси две години, односно по девет порази од вој противник.

Домашниот тим во „Медисон Сквер Гарден“ стигна до 17. триумф сезонава, шести е на Истокот, додека Бакс се 22-8 и држете уште едно место.

Никс во првата четвртина остварија двоцифрена предност, на полувреме заминаа со +11.

Гостите дојдоа до -4 во средината на третиот период, но тоа беше најмногу што успеаја – Никс го одбија тој налет, ја вратија двоцифрената разлика, која во финишот на мечот изнесуваше и 15 поени.

Најзаслужен за победата на Њујорк беше Џејлен Бренсон со 38 поени и шест асистенции. Џулиус Рендл додаде 24 со девет скока, Еј Џеј Барет 21 и Имануел Квикли 20 поени.

Кај Бакс се истакна Јанис Адетокумбо со 32 поени, 13 скока и шест асистенции, Демиен Лилард со ист број на поени и осум асистенции, додека Крис Мидлтон уфрли 24 поени.

Милвоки во следниот натпревар ќе игра против Бруклин, додека Њујорк ќе се сретне со Оклахома.

The post (Видео) Њујорк ја прекина победничката низа на Милвоки appeared first on info.mk.