мај 19, 2024Администрацијата на Бајден разгледува опции за нови договори за испорака на оружје од над милијарда долари за Израел, вклучувајќи тенковска муниција, воени возила и минофрлачки гранати, се наведува во извештајот на Волстрит журнал, кои се повикуваат на американски официјални претставници.

Официјалните лица велат дека се разгледуваат договори што вклучуваат „700 милиони долари во тенковска муниција од 120 мм, 500 милиони долари во тактички возила и помалку од 100 милиони долари во минофрлачки куршуми од 120 мм“ и ќе треба да бидат одобрени од Конгресот.

Според извештајот, испораката на оружје може да трае со месеци или години за да се исполни.

Засега нема официјална потврда од САД или Израел за извештајот не медиумот.

– Реклама –

<!–/*
* The backup image section of this tag has been generated for use on a
* non-SSL page. If this tag is to be placed on an SSL page, change the
* 'http://ads.365.mk/www/delivery/…'
* to
* 'https://ads.365.mk/www/delivery/…'
*
* This noscript section of this tag only shows image banners. There
* is no width or height in these banners, so if you want these tags to
* allocate space for the ad before it shows, you will need to add this
* information to the tag.
*
* If you do not want to deal with the intricities of the noscript
* section, delete the tag (from … to ). On
* average, the noscript tag is called from less than 1% of internet
* users.
*/–>

Следете не, не има насекаде

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK
mk_MK