септември 25, 2024

Тимот на Олимпијакос до 19 години ја освои младинската Лига на шампиони за сезоната 2023/24.

Во финалето, во Нион, грчкиот претставник ги надигра врсниците од Милан со убедливи 3:0.

Головите ги постигнаа Христос Мусакитис во 59. минута од пенал, Андонис Папаканелос две минути подоцна и Теофанис Бакулас кој во 66. ги круниса блескавите седум минути на Олимпијакос.

Фудбалерот од средниот ред со „ножички“ го постави конечниот резултат против италијанскиот тим, кому не му помогна ниту еден од најголемите европски таленти Франческо Камардо.

Талентираниот напаѓач не само што не постигна гол, туку и ја напушти играта во 78. минута.

На патот до титулата, Олимпијакос во нокаут фазата ги победи Интер, Ленс, Нант и на крајот Милан.

ΘΑ ΣΑΣ ΓΑΜΑΜΕ ΓΙΑ ΔΕΚΑ ΖΩΕΣ

ΤΙ ΕΒΑΛΕΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ#OlympiacosFC pic.twitter.com/JKnmCnsRpN

— For Fun (@ForFun7777777_) April 22, 2024

The post (Видео) Олимпијакос ја освои младинската Лига на шампиони appeared first on info.mk.