јули 25, 2024

Џеф Ван Ганди ќе му биде прв асистент на Тајрон Лу на клупата на Лос Анџелес Клиперс, пренесува ESPN.

Адријан Војнаровски известува дека Ван Ганди наскоро ќе потпише договор со Клиперс. Претходно, 64-годишниот стручњак 16 години работеше како стручен консултант за ESPN пред да го прифати повикот минатата година да биде претседател на кошаркарските операции во Бостон.

Ван Гунди и Лу изградија одлични односи за време на нивната соработка во репрезентацијата на Соединетите Американски Држави.

Ван Гунди беше голем фан на Тајрон Лу, а двајцата работеа заедно во Хјустон пред 20 години – Лу играше за Рокетс, а Ван Ганди беше негов тренер.

Искусниот стручњак како главен тренер ги предводеше и Њујорк Никс, а неговиот вкупен учинок во НБА е 430-318.

The post Ван Ганди ќе му биде помшник на Лу во ЛА Клиперс appeared first on info.mk.

Следете не, не има насекаде

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK
mk_MK