октомври 5, 2024

Фудбалерите на Панама во второто коло од групата Ц го победија домаќинот на Копа Америка, САД со резултат 2:1, додека Уругвај убедливо со 5:0 ја победи Боливија.

Домаќинот на Копа Америка, Соединетите Американски Држави се наоѓа пред елиминација од турнирот по поразот од Панама со 1:2, бидејќи во последното коло ќе мора убедливо да го совлада Уругвај или само да освои три бода.

Тимоти Веа беше исклучен во 18. минута, но Американците поведоа и со играч помалку во 22. минута, со вториот гол на турнирот на Фоларин Балогун Цезар Родолфо Блекман израмни во 26. минута, а замената Хозе Фахардо Нелсон и донесе победа на Панама со гол во 86. минута. И Панама мечот го заврши со десетмина, бидејќи во 88. минута беше исклучен Адалберто Караскиља.

The post Фудбалерите на Панама ги победија Американците, Уругвајците ги декласираа Боливијците appeared first on info.mk.