јули 25, 2024

Алекс де Минор се откажа од понатамошната конкуренција на Вимблдон.

Така Новак Ѓоковиќ без борба ќе се пласира во полуфиналето на третиот Грен слем сезонава.

A reminder: De Minaur got injured on *match point*. Such bad luck… pic.twitter.com/tyHLvsOx5H

— Olly (@Olly_Tennis_) July 10, 2024

Австралиецот реши да се повлече поради проблем со колкот и повреда која ја заработи на претходната средба со Артур Фис.

Тој се повреди буквално при последниот поен против Французите.

Оттука, тој не ја ни прослави победата очекувано.

Веднаш по крајот на мечот беше јасно дека се не е во ред со него, иако австралиските медиуми објавија дека веруваат дека се ќе биде во ред до мечот со Новак Ѓоковиќ. Сепак, нема да биде така.

Ѓоковиќ на тој начин без борба ќе оди во четирите најдобри, каде го чека подобриот од дуелот меѓу Тејлор Фриц и Лоренцо Музети.

Де Минор најави дека наскоро ќе има официјално обраќање до медиумите.

The post (Видео) Новак во полуфинале – Де Минор се повлече appeared first on info.mk.

Следете не, не има насекаде

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK
mk_MK