октомври 25, 2024

Фудбалерите на Борац од Бања Лука, по вистинска драма, успеаја да го минат тимот на Егнатија во првото квалификациско коло за Лигата на шампионите.

Борац во Елбасан допатува со предност од 1:0. Реваншот беше прекинат во 13.минута кога играчите на Борац се повлекоа од теренот поради скандалозните извици и пароли.

| Arnavutluk ekibi Egnatia ile Bosna Hersek’in Sırp kökenli takımı Borac Banja Luka arasındaki maç çok gergin atmosferde oynanıyor.

Maç kötü tezahüratlar sebebiyle surdu. Egnatia tribünleri “Ubij Srbina” – “Sırpları öldürün” tezahüratı yaptı.pic.twitter.com/7zglVO6eMW

— Balkan Futbolu (@BalkanFutbolu) July 17, 2024

Откако продолжи натпреварот Мелих Ибрахимоглу и донесе предност на Егнатија во 16.минута. Израмни во 30.минута Јово Лукиќ во 30. минута. Продолженија за Егнатија избори Албано Алекси во 82.минута.

pic.twitter.com/oHhNfeXIMM

— pushtv_25 (@Pushtv_25) July 17, 2024

Овој играч беше трагичар на Егнатија, во првата серија македонскиот репрезентативец Дамјан Шишковски два пати два пати му одбрани пенал. Првиот пенал судијата го поништи, бидејќи Шишковски пред време ја напуштил гол-линијата, но Македонецот не му дозволи на Алекси да го совлада и од вториот обид. Љушку промаши во третата серија што значеше пласман на Борац во втората рунда и дуел со ПАОК од Солун.

The post (Видео) Шишковски херој – Борац го доби пенал рулетот во Елбасан appeared first on info.mk.