септември 26, 2024

Со победи на Босдо/Глимт и АЗ Алкмар започна новата сезона во Лига Европа. Двата тима забележаа идентични победи 3:2 во дуелите со Порто, односно Елфсборг.

Во Норвешка, Порто подобро влезе во натпреварот и со голот на Омородион во осмата минута поведе со 0:1. Радоста на Португалците траеше само седум минути, на голема радост на домашната публика изедначи Хег. До крајот на полувремето Боде/Глимт направи пресврт со голот на Хауге во 42.минута.

Судбината на Порто ја реши 20 минути подцна Хауге со својот втор гол. Поразот го ублажи Гул во 90.минута.

Сличен тек имаше и дуелот во Алкмар. Гостите од Шведска водеа со голот на Оума, АЗ направи пресврт со головите на Ван Бомел, Хдлунд изедначи, а победата на АЗ му ја донесе Перот од пенал во 74.минута.

The post Порто падна во Норвешка, АЗ го победи Елфсборг appeared first on info.mk.