октомври 8, 2024

Ракометарите на Вардар по пауза од две години пауза се вратија на европската сцена. Во првиот натпревар во Лига Европа Вардар го победи актуелниот освојувач на ЕХФ купот, Валур со 33:26.

Црвено-црните сите дилеми околу победникот ги решија уште во таната фаза д првото полувреме. На полувреме имаа водство 19:11. Воо вториот дел рутински ја одржуваа предноста.

На овој натпревар блескаа голманите, Фереира забележа 14, а голманот на Валург, Густавсон 15 одбраби.
Стрелците кај Вардар ги предводеа Борозан и Срдановиќ со по шест гола.

Вардар во второто коло ќе му гостува на Мелсунген. Германскиот тим вечерва победи во Порот со 29:24.

The post Успешен старт на Вардар во Лига Европа, убедлив триумф над Валур appeared first on info.mk.