септември 23, 2024

По натпреварот против Евертон, новинарите ме прашаа зошто направив промени само во 87. минута од натпреварот, изјави менаџерот на Сити.

Манчестер Сити со победата на „Стемфорд Бриџ“ над Челзи (1:0) ја намали разликата од лидерот Арсенал на пет бода. По важниот триумф во Лондон, менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола беше исклучително расположен. Тој дури им откри една дискреција на новинарите, велејќи:

Не одигравме добро

Јас сум генијалец!

Гвардиола се осврна на фактот дека акцијата на Сити во 63-та минута од натпреварот ја реализираа Ријад Махрез и Џек Гралиш. Алжирецот ја погоди мрежата на домаќините по асистенција на англискиот претставник и двајцата влегоа во игра само три минути порано.

Не одигравме добро во првото полувреме. Жоао Кансело и Родри не играа на своите позиции, а остатокот од тимот се адаптираше на нив. Жал ми е што Кансело играше надвор од позиција, но понекогаш доаѓаш во ситуација да немаш алтернативи. Второто полувреме беше милји подобро за нашиот тим. Сакав да играм со Марез од почеток – изјави Пеп.

А потоа Каталонецот истакна поента:

По натпреварот против Евертон, новинарите ме прашаа зошто направив измени само во 87-ма минута од натпреварот. Чувствуваа дека е предоцна да направат каква било разлика во играта и резултатот. Ги земав предвид предлозите и сега почнав да се менувам веќе на полувремето. Јас сум генијалец!

Две дербија

Борбата за титулата во Премиер лигата продолжува следниот викенд кога водечкото дуо се соочува со предизвиците на две дербија. Арсенал гостува кај Тотенхем во дербито на северен Лондон, а Сити мора да ја доживее атмосферата на Олд Трафорд против Јунајтед.