мај 19, 2024

Поранешниот руски олимпиец и носител на злато од ЗОИ 2006 во Торино, Роман Костомаров води животна битка откако е во вештачка кома, откако уште пред неполн месец бил хоспитализиран поради бронхопневмонија.

Костомаров кој освои злато во уметничко лизгање во изминативе безмалку месец дена во кои поради запаление на белите дробови бил приклучен на респиратор, сега е во индуцирана кома откако морало да му бидат ампутирани двете ноза.

<!–/*
* The backup image section of this tag has been generated for use on a
* non-SSL page. If this tag is to be placed on an SSL page, change the
* 'http://ads.365.mk/www/delivery/…'
* to
* 'https://ads.365.mk/www/delivery/…'
*
* This noscript section of this tag only shows image banners. There
* is no width or height in these banners, so if you want these tags to
* allocate space for the ad before it shows, you will need to add this
* information to the tag.
*
* If you do not want to deal with the intricities of the noscript
* section, delete the tag (from … to ). On
* average, the noscript tag is called from less than 1% of internet
* users.
*/–>

Според информациите на руската новинска агенција ТАС, Костомаров повеќе од пет дена бил поврзан со ЕЦМО за вештачка оксигенација на крвта, а за тоа време се појавиле сериозни компликации во телото и започнала некроза на долните екстремитети.

После прегледите било заклучено дека ќе мора да му се ампутираат двете нозе.

Следете не, не има насекаде

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK
mk_MK