мај 5, 2024

Фудбалерите на Аргентина синоќа по изведување пенали ја совладаа Франција и станаа светски шампиони, а „триколорите“ имаат многу за жалење, особено затоа што имаа шанса да ја освојат титулата на 20 секунди до крајот.

Се одигра третата, последна минута од судиското обештетување на второто продолжение. Резултатот на гласеше 3:3, часовникот отчукуваше 122:40 кога наеднаш топката ја прескокна одбраната на Аргентина, а напаѓачот Рандал Коло Муани се најде очи в очи со Емилијано Мартинез.

Фудбалерот кој штотуку наполни 24 години пред две недели реши да шутира со сета сила од прва, сите, вклучително и него, мислеа „тоа е тоа, тој удира за титулата“, но Мартинез не мислеше така.

I’m not having the impact Kolo Muani made from when he came on, but I’m scoring this.
Nice lob over Martinez, no smash and hope. All hypothetical, but the most concrete part of me chatting shit is, I’m not even French
pic.twitter.com/GjXSZLDT7A

— L i t t l e D a n (@LittleDanKMT) December 18, 2022

Голманот на Астон Вила се рашири колку што можеше, топката го удри во ногата и на овој начин ја завери титулата најдобар голман на Светското првенство во Катар, а Аргентина и донесе пенал.
Аргентина славеше по изведувањето пенали со резултат 4:2, а грешката на играчот на Ајнтрахт од 123. минута ќе го прогонува до крајот на животот.