мај 16, 2024

Американскиот автомобилист Логан Сарџент ќе вози за Вилијамс и следната сезона, што значи дека сите возачи кои го завршија овогодинешниот шампионат ќе стартуваат следната сезона.

Сарџент имаше тешко прилагодување на Формула 1, no и покрај некои разочарувачки изданија, тој очигледно направи доволно за да остане во тимот следната година. За време на штотуку завршената сезона, Американецот освои поени само на една трка, на Големата награда на САД по дисквалификацијата на Луис Хамилтон и Шарл Леклер.

Така тој стана и првиот Американец кој освоил поени во Формула 1 по 30 поени.

И покрај тешките несреќи, Вилијамс јасно стави до знаење дека се подготвени да му дадат шанса на Американецот да се докаже. Во соопштението од британскиот тим, се наведува дека Сарџент „ја покажал основната брзина потребна за настап на највисоко ниво, напредувајќи од трка во трка, со што го зацврстил своето место во тимот на Вилијамс“.

Следната сезона во Формула 1 започнува со Големата награда на Бахреин на 2 март.

The post Сите возачи кои ја завршија сезоната в Ф1 ќе возат и во 2024 година appeared first on info.mk.