септември 22, 2024

Foto/ EPA

Натпреварите во Б групата го отворија последното коло, во фазата по групи, во Лигата на шампионите. ПСВ и Арсенал одиграа 1:1, додека Севилја ја заврши европската авантура за оваа сезона, откако загуби во Ланс со 2.1.

Арсенал го освои првото место на табелата во Б групата, ПСВ се втори, а во Лига Европа ќе продолжи Ланс.

Севилја со победа во Ленс имаше можност да стигне до третото место и да остане во Лига Европа, на крајот не успаја ниту да го избегне поразот.

Ланс поведе со голот на Франковски од пенал во 62.минута. 15 минути подоцна пенал доби и Севилја, а израмни Серхио Рамос од вториот обид.

На крајот кога Севилја тргна во целосна офанзива, па Фулџини од контранапад ги постави конечните 2:1.

Вториот натпревар немаше резултатско значење, бидејќи беше јасно дека Арсенал ќе биде прв во групата, а ПСВ втор.

Очекувано, Микел Артета излезе со комбиниран тим. гостите поведоа во 42. минута кога Нкетиа ја искористи асистенцијата на Нелсон. Домашните изедначија во 50.минута преку Вертесен.

The post (Видео) Севилја ја заврши европската авантура, Арсенал во Ајндховен го потврди првото место appeared first on info.mk.