септември 21, 2024

Големото дерби во Битола меѓу актуелниот шампион Еурофарм Пелистер и Вардар 1961 го отвори плеј-офот во домашниот шампионат. Победата им припадна на ракометарите на Еурофарм Пелистер со 27:21.

Вардар 1961 ја контролираше играта во првото полувреме, кое заврши со резултат 10:10. На стартот од вториот дел пелистерци со серија 3:1, дојдеоа до предност од два гола (14:12), а во периодот од 42. до 49.минута го зададоа клучниот удар кога стекнаа предност од пет гола (19:14).

Од оваа негатива црвено-црните не успеаја да се вратат. На крајот триумф на актуелниот шампион 27:21.

Еурофарм Пелистер о предводеа македонскиот репрезентативец Кузмановски со осум и Словенецот Тајник со седум гола. Најефикасен играч на Вардар 1961, со пет гола беше Николиќ.

The post Големото дерби во Битола заврши со триумф на Еурофарм Пелистер appeared first on info.mk.