април 20, 2024


Напаѓачот на францускиот второлигаш Бордо, 28-годишниот Албер Елис е во индуцирана кома откако се здоби со сериозна повреда на главата по сударот со противникот на саботниот натпревар против Генган.

Елис се судри со противничкиот играч Донатиен Гомис по само 40 секунди од натпреварот. Речиси десет минути му била укажана помош на теренот, по што итно бил префрлен во болница каде му била извршена „хируршка интервенција“, а според француските весници бил ставен во индуцирана кома.

Медиумите јавуваат дека операцијата поминала добро, додека дополнителните тестови и слики ќе го откријат степенот на повредите на Елис и можните несакани последици.

„Елис беше опериран синоќа. Во овој момент не може да се каже ништо за неговите витални функции“, се вели во соопштението на неговиот клуб. Бордо најави дека нема да дава дополнителни коментари, повикувајќи на „воздржаност“ од медиумите кон играчот и неговото семејство.

Репрезентативецот на Хондурас му се приклучи на Бордо во 2021 година откако играше за Боависта и Динамо Хјустон во МЛС.

„Ти си храброст и сила, Пантерита, ти си воин кој знае да води битки. Хондурас е со тебе“, објави репрезентацијата на Хондурас на платформата X.

 

 

– Реклама –

<!–/*
* The backup image section of this tag has been generated for use on a
* non-SSL page. If this tag is to be placed on an SSL page, change the
* 'http://ads.365.mk/www/delivery/…'
* to
* 'https://ads.365.mk/www/delivery/…'
*
* This noscript section of this tag only shows image banners. There
* is no width or height in these banners, so if you want these tags to
* allocate space for the ad before it shows, you will need to add this
* information to the tag.
*
* If you do not want to deal with the intricities of the noscript
* section, delete the tag (from … to ). On
* average, the noscript tag is called from less than 1% of internet
* users.
*/–>

Следете не, не има насекаде

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK
mk_MK