септември 20, 2024

Фудбалерите на Динамо Загреб се пласираа во финалето на Купот на Хрватска за сезоната 2023/2024. Избраниците на Сергеј Јакировиќ го победија на „Пољуд“ во Сплит Хајдук со резултат 1:0 (1:0). За трофејот Динамо ќе се бори со Риека која со ист резултат во Загреб ја победи Локомотива.

Ова беше втор триумф на Динамо, во Сплит, над најголемиот ривал за само четири дена. Динамо во саботата со идентичен резултат го совлада Хајдук и го оддалечи од борбата за титулата во првенството на Хрватска.

На Хајдук овојпат не му помогна ниту тоа што Иван Перишиќ, легендата на хрватскиот фудбал, заигра за прв пат откако потпиша договор со клубот. Тој влезе во игра во 72. минута и предизвика ерупција од воодушевување кај навивачите на Хајдук.

Клучниот момент од натпреварот се случи во 15. минута кога единствениот гол го постигна Сандро Куленовиќ.

Динамо 24.пат ќе игра во финалето на националниот Куп за Динамо, досега освои рекордни 16 титули. Од друга страна, Риека се пласираше во деветтото финале, каде ќе се бор за седмата титула.

Sandro Kulenović gives Dinamo the lead at Poljud in the 14th minute.

Kalinić saved Petković’s shot from the distance, but the ball rebounded to Kulenović, who had an easy job.

Lučić had to replace Kalinić, who got injured after saving the first shot. pic.twitter.com/uVeGbNDAtb

— (@TheCroatianLad) April 3, 2024

The post (Видео) Динамо втор пат во четири дена среде Сплит го победи Хајдук appeared first on info.mk.