септември 8, 2024

Ракометната репрезентација на Хрватска со многу мака успеаја да забележат победа над Јапонија 30:29 (8:13), во натпреварот од првото коло на олимпискиот турнир. Херој на „коцкестите“, кои се врати по негативата од шест гола, беше Иван Мартиновиќ кој го постигна голот за победа во последната секунда.

Хрватска веројатно ја потцени Јапонија, репрезентација која до пред неколку месеци ја предводеше актуелниот хрватски селектор Сигурдсон.

Доминираа Јапонците до 45.минута кога ја стекнаа најголемата предност 17:23. Но не издржаа, Хрватите ја стабилизираа најпрвин играта во одбраната, постигнаа неколку лесни голови и го презедоа водството 25:24.

Драмата се случи во последната минута, најпрвин Мартиновиќ не реализираше при резултата 29:29, по тајм-аутот Јапонците го имаа последниот напад, удаорт на Фиџисака заврши во гредата, а во последната секунда Мартиновиќ и ја обезбеди победата на Хрватска.

Марио Шоштариќ со шест, Иван Мартиновиќ со четири, Марин Шипиќ и Верон Наќиновиќ со по три гола беа најефикасни кај Хрватска. Кај Јапонија, Косуке Јасухира постигна 10 гола, Наоки Фиџисака пет гола.

The post Хрватска го доби трилерот против Јапонија, од 17:23 до победа 30:29 appeared first on info.mk.