септември 22, 2024

Досега недопирливиот лидер во Серија А, тимот на Наполи, го претрпе првиот пораз оваа сезона токму во првиот меч од 2023 година. Во дербито против Интер, на „Џузепе Меаца“, екипата на Елиф Елмас загуби со 0-1.

Иако Наполи играше повеќе со топката, Интер беше поопасен и поконкретен. Наградата стигна од единствениот удар во рамки на голот, во 56. минута, кога Џеко „се поклони“ по центаршутот на Ди Марко. Тој самиот можеше уште во првиот дел да го отвори резултатот, но не ја реализираше шансата во четвртата минута, биеше покрај гол. На Наполи не му помогна ниту Елмас, кој влезе во 76. минута, на местото на Кварацхелија.