септември 20, 2024

Аргентина и Боливија забележаа победи во првите два натпревари од 7.коло во рамките на јужноамериканските квалификации за пласман на Светското првенство.

Аргентина на „Монументал“ славеше над Чиле со 3:0 и дополнително се зацврсти на челната позиција на табелата. Без Меси и Ди Марија, Аргентинците издоминираа против Чиле.

Головите актуелните светски и јужноамерикански шампиони ги постигнаа во второто полувреме, два од нив во последните седум минути.

Серијата ја отвори Алексис Мекалистер во 48.минута. Играчот на Ливерпул со гол ја заврши акцијата на Алварез и Лаутаро Мартинез.

Lautaro Martínez, Balón de Oro. pic.twitter.com/c3KEIUfuSz

— Archivo Lautaro (@ArchivoLautaro) September 6, 2024

Во 84.минута Алварез постигна спектакуларен гол, а точка на мечот во 91.минута стави Дибала.

EL GOLAZO ESPECTACULAR DE JULIÁN ÁLVAREZ pic.twitter.com/gi5TXTinYU

— La Página Millonaria (@RiverLPM) September 6, 2024

PAULO DYBALA’S GOAL FOR ARGENTINA! pic.twitter.com/AMELJZVcCU

— Roy Nemer (@RoyNemer) September 6, 2024

Боливија на пречека Венецуела на новиот стадион во Ел Алто, вториот град по големина во оваа држава. На надморска височина од 4.150 метри, Боливијците го декласираа противникот.

Вака во 13.минута и Алгараназ во последните секунди во првиот дел ја најавија победата на Боливија. Веднаш на старотт на вториот дел погоди и Мигелито, а во претпоследната минута Монтеиро ги постави конечните 4:0.

The post (Видео) Аргентина го прегази Чиле, Венецуела на 4.150 метри остане без воздух во Боливија appeared first on info.mk.