септември 25, 2024

Фото, видео/ facebook.com/KFGGostivari

Гостивар ја победи Шкендија во дербито на 7.коло со 3:1. Со овој триумф екипата од Гостивар ја презеде челната пизиција на табелата во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Гостивар и Работнички се уште се без пораз од почетокот на сеозната. Работнички во оваа рунда одигра без голови против Пелистер во Битола.

Ајдоган во 22.минута го постигна првиот гол за Гостивар, а предноста ја зголеми Симововски по две минути игра во второто полувреме. Најдобриот стрелец во историјата на ПМФЛ, Ибрами го намали резултатото во 87.минута. Пет минути подоцна Алдаир од пенал стави тоќка на натпреварот.

Табела:

The post (Видео) Пораз на Шкендија во дербито – Гостивар ја презеде челната позиција на табелата appeared first on info.mk.