октомври 11, 2024

Грција го направи најголемото изненадување во досегашниот тек од Лигата на нации. Грците ја победија Англија на „Вембли“ со 2.1 во третото коло, во Групата 2. Ова е прв пораз на Англија на „Велмбли“ по четири години.

Грците до најголемата победа во последните 20 години, од финалето на ЕУРО 2004 во Португалија, ги предводеше Василис Павлидис.

Напаѓачот на Бенфика го постигна првиот гол во во 49. минута, тој постигна уште еден во 83.минута, но голот беше поништен поради офсајд.

Белингем во 88.минута изедначи на 1:1, но Англија сепак не успеа да го избегне поразот. Во 94.минута Павлидис го постави конечниот резултат.

Грција со максимални девет бода ја предводи Групата 2, Англија има шест.

The post (Видео) Шок на Вембли: Два гола на Павлидис, Грција ја победи Англија appeared first on info.mk.