септември 21, 2024

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло на Австралија опен откако славеше над Французинот Енцо Куако со 6:1, 6:7 (5:7), 6:2, 6:0.

Немаше многу дилема кој ќе биде победник и пред почетокот на овој дуел, а на теренот односот на силите само ги потврди очекувањата. Енцо Куако беше далеку од сензацијата што ја создаде во првото коло, поразот од еден од најдобрите во историјата на тенисот беше неизбежен.

Новак му одржа лекција на младиот Французин кој се обиде да му парира и успеа да го направи тоа, но секако недоволна за да предизвика никакво изненадување.

Couacaud s’est admirablement bien battu, Couacaud a même pris un set mais la logique est respectée : Djokovic s’impose en 4 manches face au Français (6-1, 6-7, 6-2, 6-0) #AusOpen #HomeOfTennis pic.twitter.com/Wx3jRQbLMO

— Eurosport France (@Eurosport_FR) January 19, 2023

Српскиот ас извонредно го отвори мечот и стигна до брејк во четвртиот гем. Во текот на таа игра Кукао го искриви скочниот зглоб, а по укажаната лекарска помош сепак реши да го продолжи натпреварот. Едниот гем што го освои на стартот беше се што направи во првиот сет.

Вториот сет веќе донесе малку поагресивна игра на Французите, тој го чуваше својот сервис и со кратки поени реши се во своја полза. Од друга страна, Новак рутински играше сервис гемови, а победникот беше решен со тај-брејк во кој беше подобар – Куако.

Дека повредата на Ѓоковиќ не е минато, видовме на средината од вториот сет кога беше принуден на лекарски тај-аут. Ноле се мачеше со повредата и во остатокот од натпреварот помалку се движеше, а решението за силната игра на противникот го најде во агресивни удари.

Особено во третиот сет, кога веќе во вториот гем стигна до ран брејк, а потоа префрли во петта брзина и го скрши противникот. Во ист ритам продолжи и во четвртиот сет и обезбеди трето коло на Австралија опен.

Следен противник на Ѓоковиќ ќе биде бугарскиот тенисер Григор Димитров. Тој натпревар е закажан за в сабота.