јули 3, 2024

Споредувајќи го Светското првенство во Катар и финалето на Евро 2020, чиј домаќин беше Британија, каде што избувнаа немири, Чарли Брукс праша: „Каде повеќе би сакале да ја однесете вашата 10-годишна ќерка?“

Британски колумнист го пофали начинот на кој државата Катар го организираше Светското првенство во 2022 година, кое заврши со финалниот натпревар во недела, 18 декември 2022 година, кога репрезентацијата на Аргентина ја победи Франција и ја освои светската титула. Тој истакна дека ова првенство по сите стандарди било исклучително.

Колумнистот Чарли Брукс, во статија објавена во британскиот весник „Телеграф“, ја опиша организацијата на Светското првенство во Катар како „брилијантна и педантна“, и покрај бројните медиумски кампањи што претходеа и следеа на почетокот на турнирот. Тој нагласи дека на крајот сите треба да ги поздрават напорите на Катар за организација на Светското првенство.

Брукс, социолог, колумнист и вљубеник во коњичките спортови во Британија, додаде дека кога се споредува она што Катар го направи во организацијата на Светското првенство и британската организација на финалето на Европското првенство „Евро 2020“, кое беше сведок на немири „подгреани од дрога“ , секој може да се запраша: „Каде повеќе би сакале да ја однесете вашата 10-годишна ќерка?“

Тој рече дека со нетрпение очекувал да ја однесе својата ќерка на коњските трки во Хауден, кои требаше да се одржат за Божиќ на тркачката патека Ascot Racecourse во Беркшир, Англија, „но мразот не спречи и настанот мораше да се одложи“.

Британскиот колумнист нагласува дека ова бил долгоочекуван настан за него и неговата ќерка. Тие се подготвувале за сликање лице, јавање со пони и коњски трки, велејќи дека тоа ја натерало неговата ќерка да сака да присуствува на трките.

„Безбедна атмосфера и одлична организација“

Тој спомна дека Дејвид Хауден, шеф на осигурителната империја, имал идеја да ја одржи трката Хауден за да ги забавува своите клиенти од целиот свет, неговите 4.000 вработени и нивните семејства. Неговиот ентузијазам за трки и она што официјалното партнерство на Хауден со Ascot Racecourse може да го направи за да го развие неговиот бизнис е потврда дека британските трки се глобален бренд што треба да се слави. Тоа е исто така потсетник дека тркачките патеки се безбедни и пријателски места за поминување на семеен ден надвор, и не мора да бидат само места за обложување и пиење.

Авторот истакна дека другите спортови, како што е фудбалот, вложиле многу во работата со идните генерации со цел да се здобијат со популарност на што пошироко ниво. Долгите јуниорски првенства и победи со необични удари со фудбалски ѕвезди создаваат доживотни љубители на овој спорт.

Брукс го повика Ascot да научи од неодамнешното Светско првенство, кое беше критикувано, и продолжи: „Вистинското прашање ќе биде што постигна турнирот. Земјите од кои не се очекуваше да процветаат процветаа, а сите што присуствуваа на првенството во Катар потврдија дека атмосферата е безбедна и дека е брилијантно организирана“.

На крајот од текстот, тој заклучува: „Можеби треба да побараме совет од Катар како да се одржуваат спортски настани наместо да му држиме предавања за прифатлива и неприфатлива облека?“