октомври 23, 2024

Фудбалерите на Милан го совладаа англискиот шампион Манчестер сити во пријателски натпревар, додека Арсенал го победи Манчестер Јунајтед со 2:1 во 90 минути, а пота загуби на пенали.

Норвежанецот Халанд го доведе Манчестер сити во водство во 19. минута, но на полувреме Милан замина со предност, благодарение на двата гола на Коломбо,во 30. и 34. минута. Во вториот дел Сити изедначи со голот на Меати, а победата на Милан му ја обезбеди Насти со гол во 78. минута.

На другата страна на САД, во Инглвуд, Калифорнија, Арсенал со 2:1 го совлада Манчестер јунајтед, кој поведе со голот на Расмус Хојлунд во 10. минута. Израмни Габриел Жесус со гол во 26. минута, а победата на Арсенал ја обезбеди уште еден Бразилец Габриел Мартинели на девет минути пред крајот за 2:1.

И пооа се случи нешто што само Американците можат да го направат. Претходно било договорено да се шутираат пенали без оглед на резултатот. Во пенал серијата победи Манчестер јунајтед со 4:3.

The post (Видео) Милан го победи Сити, Арсенал славеше над Јунајтед па загуби на пенали appeared first on info.mk.