септември 25, 2024

Иако по 20 кола во Серија А сѐ уште немаат ни една победа, Кремонезе во Купот на Италија е сензација над сензациите, па после шокантната елиминација на лидерот Наполи во осминафиналната рунда, вечерва го расплакаа и Жозе Мурињо и Рома со триумфот за полуфинале со 2-1 на „Олимпико“.

Рома триеше раце откако Кремонезе го исфрли Наполи на пенали на „Диего Марадона“, мислејќи дека има отворен пат кон трофејот, ама Кремонезе им приреди таков шок, што на „волчивцата“ и „специјалниот“ од клупата им преостана шанса за трофеј само во Европа.

*/–>

Сирил Десерс даде гол од пенал во 28-та минута за водство, а потоа Зеки Челик си даде автогол после само четири минути во вториот дел и Рома се најде на раб на бездната, а коцкањето на Мурињо да излезе со комбиниран тим на мечот се покажа како самоубиство зашто дури во вториот дел влегоа Дибала, Абрахам, Смолинг, Залевски.