септември 19, 2024

Кошаркарите на МЗТ Скопје како убедлив лидер на прволигашката табела ќе ја завршат 2022 година, откако вечерва, во последниот меч пред новогодишните и божиќни празници, по голема битка и со огромен пресврт со совладаа Пелистер (83-79) во Битола.

Ова беше деветтата победа во низа за „металците“ на домашна сцена, по која сега имаат скор 10-1, односно две победи повеќе во однос на првите следбеници, вечерашниот битолски противник и Гостивар, кои имаат учинок 8-3. Зелено-белите вечерва почнаа фантастично, редеа тројки во првото полувреме (вкупно седум) што им донесе највисока предност од 16 поени (34-18) во втората четвртина.