септември 23, 2023

Агенцијата за морален рејтинг (MRA) со седиште во Велика Британија состави листа на производи и компании кои треба да ги бојкотираат оваа зима.

И покрај ветувањата дека ќе го напуштат рускиот пазар по почетокот на специјалната воена операција во Украина, бројни западни компании останаа во Русија, а многу само делумно се повлекоа од тамошниот пазар, чекајќи го моментот за можно враќање.

Со цел да ги спречи овие „неодговорни“ компании да плаќаат даноци на Руската Федерација и со тоа да ја поддржат нејзината економија, Агенцијата за морален рејтинг (MRA) со седиште во Велика Британија состави листа на производи и компании кои ќе бидат бојкотирани оваа зима, пишува „ Brussels Times“.

„Не јадете божиќни производи кои плаќаат за војната во Украина на Божиќ. Неморалниот предмет нема да има многу добар вкус ако ги затворите очите и размислите за поврзаноста на неговиот сопственик со војната во Украина“, предупреди основачот на британска MRA, Марк Диксон.

Од над 1.000 „неморални производи“, MRA издвои 59 од најголемите и најлошите што клиентите треба да ги бојкотираат оваа зима. Оваа организација ги рангира компаниите врз основа на индекс на „морални трошоци“ – според брзината на излегување од Русија, нивните изјави по почетокот на војната и нивното влијание врз руската економија.

Првите пет компании на рангирањето на MRA се кинескиот конгломерат за малопродажба „Алибаба“, фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“, мултинационалната компанија за храна „Нестле“, кинескиот компјутерски магнат „Леново“ и британскиот „Унилевер“.

Нивните производи се на пр. Nesquik, Nespresso кафе, Kitket чоколади, Haagen Daz и Ben & Jerry’s сладоледи итн.

MRA тврди дека, на пример, јапонската компанија „Sony“ штотуку ја прекинала својата работа во Русија, додека Ројтерс открила дека „Пепси“ произведува и продава стока во Русија од август оваа година.

Странските компании кои одбија да го напуштат рускиот пазар вработуваат околу 700.000 луѓе во Русија и контролираат имот од околу 141 милијарда долари во земјата.

Следете не, не има насекаде

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK
mk_MK