април 20, 2024

Норвежанецот Халвор Егнер Гранеруд е победник на првиот натпревар од новогодишната турнеја „Четири скокалници“.

На скоковите одржани вечерва во Оберздорф, Гранеруд до највисокото место на победничкиот подиум стигна со 312,4 бодови, односно прескокнати 142,5 метри во првата и 139 метри во втората серија.

За Гранеруд ова беше 15 победа во кариерата и втора сезонава во Светскиот куп.

Второто и трето место ги освоија полските ски-скокачи, Пјотр Жила и Давид Кубацки.

Натпреварите продолжуваат традиционално на 1 јануари во Гармиш.

Следете не, не има насекаде

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK
mk_MK