јуни 18, 2024

„Свис Фотбал Дата“, која се занимава со статистика во светскиот фудбал, ја направи својата прогноза околу победникот на Европското првенство кое започнува во петок на 14 јуни, со натпреварот меѓу домаќинот Германија и Шкотска.

За да дојдат до веродостојни информации изведоа десет илјади симулации, кои покажаа дека Португалија има најголеми шанси да ја освои титулата шампион. Шансите на Португалија се 20 проценти.

Зад Португалците се Белгијците, Шпанците, Французите и Хрватите.

EURO 2024 PREDICTION

Most likely winners:

1. Portugal 20.0%
2. France 16.1%
3. Spain 15.8%
4. Belgium 12.4%
5. Croatia 7.4%

Can #CR7 lift the trophy with Portugal? Discuss!#euro2024 #UEFA #EURO #PartilhaAPaixão #BleuCollectif #VamosEspaña #WirSchaffenDas pic.twitter.com/FUvvbZ3mEu

— Swiss Football Data (@swissfootdata) June 10, 2024

The post Швајцарска прогноза: Португалија ќе го освои ЕУРО 2024 appeared first on info.mk.

Следете не, не има насекаде

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK
mk_MK